HomeAbout UsLeadershipDisplay

MAJOR GENERAL STACEY T. HAWKINS

PRINT | E-MAIL

Major General Stacey T. Hawkins is the Commander, Ogden Air Logistics Complex, Hill Air Force Base, Utah. As commander, he leads a team of more than 8,500 personnel performing depot maintenance, repair, overhaul and modification of the A-10, C-130, T-38, F-16, F-22, F-35 and the Minuteman III Intercontinental Ballistic Missile system. The complex also oversees the national-level airpower reservoir for aircraft storage, reclamation, regeneration and disposal at Davis Monthan AFB, Arizona. Additionally, the complex produces aerospace commodities that include electronics, avionics, instruments, power systems and software for the assigned weapon systems, and is the landing gear center of excellence for the U.S. Air Force. His responsibilities extend to operating locations in Japan, Colorado, Nebraska, Texas, California, Florida, Wyoming, North Dakota and Montana. The Ogden Air Logistics Complex directly supports a global supply chain enabling Department of Defense and Allied combat operations.

 

General Hawkins is a native of Bastrop, Louisiana, and received his commission from the U.S. Air Force Academy in 1991. He has commanded at the squadron, group, and wing levels as well as led deployed combat logistics operations throughout southwest Asia, the Horn of Africa, and on the Korean peninsula.  The general served as a White House Fellow, aircraft maintenance officer for the U.S. Air Force “Thunderbirds” and a U.S. Air Force Honor Guard ceremonial guardsman. His staff and joint assignments include a Pentagon tour and service as defense policy and intelligence programs advisor to the Vice President of the United States at the White House. 

 

Prior to his current assignment, he served as Director of Logistics, Engineering, and Force Protection, Headquarters Air Mobility Command.

 

EDUCATION

1991 Bachelor of Science degree, U.S. Air Force Academy, Colo.

1998 Master of Arts degree with honors, Organizational Management, The George Washington University

1998 Squadron Officer School (Distinguished Graduate/Commandant’s Trophy)

2004 Master of Military Operational Art and Science, Air Command and Staff College

2005 Master of Airpower Art and Science degree, School of Advanced Air and Space Studies

2007 Air War College, by correspondence

2008 White House Fellow, U.S. Small Business Administration, Washington, D.C.

2011 Master of Business Administration, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Mass.

2014 Joint and Combined Warfighting School (JPME II), Norfolk, Va.

2014 Enterprise Leadership Seminar, Kenan Flagler Business School, University of North Carolina

2014 Leadership Development Program, Center for Creative Leadership

2015 Capstone General and Flag Officer Course, National Defense University

2015 AFSO21 Executive Leaders Course, Haslam School of Business, University of Tennessee

 

ASSIGNMENTS

1. August 1991 – December 1993, Officer in Charge, B-52G/H Stratofortress and KC-135A Stratotanker Aircraft Inspection and Component Repair branches, 2nd Field Maintenance Squadron, 2nd Bomb Wing (Strategic Air Command), then Officer in Charge, KC-10A Extender Sortie Generation Flight, 32nd Air Refueling Squadron, 458th Operations Group (Air Mobility Command), Barksdale AFB, La. (October – December 1992, Chief of Logistics, 1701st Air Refueling Wing-Provisional, Southwest Asia)
2. January 1994 – July 1996, Ceremonial Guardsman, U.S. Air Force Honor Guard, 11th Wing, Bolling AFB, Washington, D.C.
3. August 1996 – June  1998, (Air Force Intern Program) Media Relations Officer, Office of the Secretary of the Air Force for Public Affairs, then Maintenance and Munitions Policy Staff Officer, Directorate of Aircraft Maintenance and Munitions, Headquarters U.S. Air Force, the Pentagon, Washington, D.C.
4. July 1998 – March 2000, Maintenance Supervisor, 57th Logistics Support Squadron, then A-10 Thunderbolt II and F-15C/D Eagle Aircraft Maintenance Flight Commander, 57th Aircraft Generation Squadron, 57th Wing, (Air Combat Command), Nellis AFB, Nev.
5. April 2000 – May  2002, Maintenance Officer, U.S. Air Force Air Demonstration Squadron – The Thunderbirds, then Maintenance Supervisor, 57th Component Repair Squadron,  Nellis AFB, Nev.
6. June 2002 – July 2003, Maintenance Operations Officer, 51st Maintenance Squadron, 51st Fighter Wing, (Pacific Air Forces), Osan Air Base, Republic of Korea
7. August 2003 – June 2004, Student, Intermediate Developmental Education, Air Command and Staff College

8. July 2004 – June 2005, Student, Advanced Studies Group, School of Advanced Air and Space Studies

9. July 2005 – July 2007, Commander, 305th Aircraft Maintenance Squadron, (Air Mobility Command), McGuire AFB, N.J. (May – September 2006, Deputy Commander, 386th Expeditionary Maintenance Group, Southwest Asia, (Air Forces Central Command))
10. August 2007 – October  2008, White House Fellow, Senior Developmental Education, special assistant to the Administrator (Director, National Guaranty Purchase Center), U.S. Small Business Administration, Washington, D.C.
11. November 2008 – September 2010, Special Advisor for Defense Policy and Intelligence Programs to the Vice President, the White House, Washington, D.C.
12. October 2010 – June 2011, Air Force Institute of Technology-sponsored Sloan Fellow, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Mass.
13. July 2011 – July 2012, Commander, 380th Expeditionary Maintenance Group, Southwest Asia, Air Forces Central Command

14. August 2012 – June 2013, Deputy Commander for Maintenance, Oklahoma City Air Logistics Complex, Air Force Sustainment Center, (Air Force Materiel Command), Tinker AFB, Okla.
15. June 2013 – May 2015, Installation Commander and Commander, 10th Air Base Wing, U.S. Air Force Academy, Colo.

16. May 2015 – August 2017, Director of Logistics, Engineering, and Force Protection, Headquarters Air Mobility Command, Scott AFB, Ill.

17. August 2017 – present, Commander. Ogden Air Logistics Complex, Air Force Sustainment Center, (Air Force Materiel Command), Hill AFB, Utah

 

SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS

November 2008 – September 2010, Special Advisor for Defense Policy and Intelligence Programs to the Vice President of the United States, the White House, Washington, D.C., as a lieutenant colonel and colonel

 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Defense Superior Service Medal

Legion of Merit with oak leaf cluster

Bronze Star Medal

Meritorious Service Medal with four oak leaf clusters

Air Force Commendation Medal with one oak leaf cluster

Air Force Achievement Medal

Joint Meritorious Unit Award

Air Force Meritorious Unit Award with one oak leaf cluster

Air Force Recognition Ribbon

Southwest Asia Service Medal with one bronze star

Global War on Terrorism Expeditionary Medal with one bronze star

Korean Defense Service Medal

Air Force Expeditionary Service Ribbon with gold border and oak leaf cluster

Kuwait Liberation Medal Government of Kuwait

 

OTHER ACHIEVEMENTS

1999 Secretary of the Air Force Leadership award

2003 Pacific Air Forces Leo Marquez award nominee as the Outstanding Munitions Maintenance Officer

2005 Air Armament Museum Foundation Award for the Best SAASS Thesis on Technology and Airpower

2006 U.S. Jaycees Ten Outstanding Young Americans (TOYA) national award

 

PUBLISHED MATERIALS

Procuring and Sustaining the Joint Strike FighterAir Force Journal of Logistics; Spring 2006, Vol. 30, Issue 1, p.15


EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Second Lieutenant May 29, 1991

First Lieutenant May 29, 1993

Captain May 29, 1995

Major May 1, 2002

Lieutenant Colonel March 1, 2006

Colonel October 1, 2009

Brigadier General August 2, 2015

Major General October 2, 2018

 

(Current as of January 2019)